Polerowanie stali nierdzewnych

Wpis z dnia: 07.08.2018 /Autor: Daniel Silski

Stale nierdzewne stanowią rodzinę materiałów o wyjątkowych własnościach. Chronione przez warstwę tlenku chromu, powstałą wskutek reakcji chromu znajdującego się w stali z tlenem z powietrza atmosferycznego.

Stale nierdzewne stanowią rodzinę materiałów o wyjątkowych własnościach. Chronione przez warstwę tlenku chromu, powstałą wskutek reakcji chromu znajdującego się w stali z tlenem z powietrza atmosferycznego, nie wymagają dodatkowej warstwy ochronnej przed korozją.

W wypadku uszkodzenia powierzchni, warstwa tlenku chromu natychmiast regeneruje się w obecności tlenu. Ta warstwa ochronna może być zmodyfikowana na drodze procesu chemicznego, dzięki któremu powstają stałe kolory metaliczne.

Wstępne szlifowanie stali nierdzewnej to forma obróbki skrawaniem, wymagające usunięcia warstwy metalu z powierzchni przez operację cięcia (ścierania) – usunięcie spoiny i wstępne przygotowanie powierzchni przy użyciu np. dysków lamelkowych 3M 747D 126x22 P60 czy dysków fibrowych 3M 987C 127x22 P60+. Działania te mają na celu przygotowanie materiału do etapu polerowania lub nadawania charakterystycznego wzoru dekoracyjnego (satyny, szlifu, rysy).

W odróżnieniu od szlifowania stali nierdzewnej, polerowanie to w rzeczywistości proces wygładzający, pozostawiający powierzchnię połyskującą i bardziej odbijającą światło. Proces ten wymaga stosowania drobnoziarnistych materiałów ściernych jak i past, płynów lub stałych mieszanek polerskich, do wzmocnienia efektu końcowego. Najbardziej popularne pasy polerskie (suche) wymagają nośnika, który pozwoli ziarnu ściernemu w nich zawartemu na wygładzanie powierzchni metalu. Filc polerski to naturalny i bardzo trwały nośnik past polerskich (nie tylko suchych) i występuje w kilku postaciach: pasów bezkońcowych, dużych kół, Q-dysków (system szybkiej wymiany narzędzi) czy dysków na rzep. Proces polerowania wymaga czasu i dużego doświadczenia operatora.

Od ponad 12 lat na Polskim rynku dostępne są włókniny sprasowane XL, materiały ścierne, których głównym zadaniem jest ułatwienie procesu polerowania (przyśpieszenie). Szlifowanie stali nierdzewnej włókninami sprasowanymi w celu późniejszego ich wypolerowania jest łatwe i szybkie.

W zależności od miejsca wymagającego polerowania, możemy wyróżnić dwa rodzaje narzędzi z włókniny sprasowanej:
  • Koła XL-UW – do pracy powierzchnią czołową – obróbka miejsc trudnodostępnych jak spawy pachwinowe (połączenia poprzeczek w balustradach, mocowania relingów jachtowych itp.) czy małe detale do pracy z ręki
  • Dyski XL-RD, dyski XL-DR – do pracy płaszczyzną narzędzia – obróbka powierzchni płaskich i wypukłych (kolanka balustrad, stelaże do mebli biurowych, profile o przekroju prostokątnym itp.)

Koła XL-UW 126x6x22 oraz 150x6x22 to najlepsze na rynku narzędzia do obróbki spawów pachwinowych. Zacznij od ziarnistości 6A MED, jeśli uznasz, że pracuje zbyt wolno przejdź do 8A CRS a następnie wykończ powierzchnię pachwiny 2S FIN. Koła te dają się profilować dzięki czemu dopasowują się do specyficznych kształtów obrabianej powierzchni. Mogą być stosowane niemalże na wszystkiego rodzaju narzędziach elektrycznych i pneumatycznych.
Polecamy także do przeczytania ...

Od teraz możesz cieszyć się niesamowitą siłą, z jaką ścierają precyzyjnie profilowane ziarna 3M w uniwersalnych i wytrzymałych tarczach lamelkowych. Nowe tarcze lamelkowe Cubitron II 967A szlifują szybciej, pod mniejszym naciskie ...

Koncepcja działania pasa bezkońcowego opiera się na formie budowy tego narzędzia ściernego poprzez poprzez odpowiednie połączenie odcinka materiału ściernego w jedną zamkniętą całość tworząca taśmę ścierną.

Lakier podkładowy 3M Universal Primer jest stosowany do zwiększenia przyczepności taśm 3M™ VHB™. Umożliwia uzyskanie wytrzymałych i trwałych spoin na trudnych powierzchniach.